Cheetah30

Cheetah30

Kappseglingar 2016


Big boat race 27-29/
11/6 Lysekils race
Bohusracet 30/6-3/7
Leröy smögen race 9 juli
Väderöarna runt 16 Juli
Grebbestadsregattan 17 juli
Hermanö runt 6 aug
Tjörn runt 20 aug
Uddevallaregattan 27 aug
Robline skagen race 2-4 sept
Sölvroret fyn 23-25 sept

Resultat Robline Skagen race

KappseglingPosted by Mikael Vesala Wed, September 05, 2012 21:01:00

Segling 1 Långedrag -Skagen SRS

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Segl.tid Korr. tid

Po. 1

tal

Cheetah

SWE 1

Cheetah 30

Mikael Vesala

SSVÄ

1.31

8.05.51

10.36.27

1

Aero

SWE 14293

Mumm 36

Roger Ahlqvist

SS Fram

1.348

7.57.20

10.43.26

2

Mimosa

177

Maxi 108

Göran Karlsson

SS Fram

1.143

9.26.30

10.47.30

3

Sir Väs

SWE 6536

Mamba 6536

Mats Widing

SS Fram

1.27

8.51.04

11.14.27

4

Catleya

237

Dehler 39 JV

Dennis Olsson

SS Fram

1.316

8.33.27

11.15.42

5

Bea Brus

30

Najad 400

Lars Kristensson

SS Fram

1.20

9.25.05

11.18.06

6

Trindy

GER 6124

Dehler 34 VS

Jonas Kjellberg

JSS

1.288

8.57.17

11.32.01

7

Anne af Gbg

SWE 76

Sun Odyssey 54 DS

Thor Maugesten

GKSS

1.36

8.29.40

11.33.08

8

Storm Stina

SWE 12

Arcona 410

Anders Eriksson

SS Fram

1.371

8.36.30

11.48.07

9

Segling 1 Långedrag -Skagen Shorthanded

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Segl.tid Korr. tid

Po. 1

tal

Gula Ankan

SWE 89

OE32

Kristian Åderman

MSS

1.026

9.58.40

10.14.13

1

Slöfock

First 345

9132

Svenne Berensson

Tulka SS

1.135

9.20.38

10.36.19

2

Josephine

SWE 4004

Luffe 4004

Gunnar Ödman

GYC

1.323

8.03.19

10.39.25

3

Victoria

77

Bavaria Match 35

Ulrik Ceder

GYC

1.286

8.23.00

10.46.51

4

GER 5435

X-362 Sport

Birgitta Molin

Maleviks SS

1.266

8.31.31

10.47.34

5

Inflagranti

138

Dehler 33

Kenneth Edvarsson

KMS Nordön

1.226

8.52.30

10.53.22

6

X3M

13942

X 332

Bertil Rohlén

BKSS

1.236

8.53.17

10.59.08

7

Kaida

SWE 366

Dehler 34

Johan Wetterlund

GKSS

1.173

9.24.52

11.02.35

8

Monkey Business

GBR 6797

X332

Urban Edvardsson

BKSS

1.236

8.58.59

11.06.11

9

Alinde

SWE 9

Faurby 424

Niklas Strandberg

STSS

1.301

8.59.15

11.41.33

10

Segling 2 Skagen- Framnäs SRS

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Segl.tid Korr. tid

Po. 1

tal

Cheetah

SWE 1

Cheetah

Mikael Vesala

SSVÄ

1.31

3.21.46

4.24.18

1

Anne af Gbg

SWE 76

Jeanneau 54 DS

Thor Maugesten

GKSS

1.36

3.28.49

4.43.59

2

Bea Brus

30

Najad 400

Lars Kristensson

SS Fram

1.20

3.57.54

4.45.28

3

Mimosa

177

Maxi 108

Göran Karlsson

SS Fram

1.143

4.10.27

4.46.15

4

Aero

SWE 14293

Mumm 36

Roger Ahlqvist

SS Fram

1.348

3.33.36

4.47.55

5

Sir Väs

SWE 6536

Mamba 6536

Mats Widing

SS Fram

1.27

3.48.21

4.50.00

6

Catleya

238

Dehler 39 JV

Dennis Olsson

SS Fram

1.316

3.41.06

4.50.58

7

Storm Stina

SWE 12

Arcona 410

Anders Eriksson

SS Fram

1.371

3.33.21

4.52.30

8

Trindy

GER 6124

Dehler 34 SV

Jonas Kjellberg

Lerum S

1.288

3.53.30

5.00.44

9

Segling 2 Skagen- Framnäs Shorthanded

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Segl.tid Korr. tid

Po. 1

tal

Gula Ankan

SWE 89

OE32

Kristian Åderman

MSS

1.026

4.18.57

4.25.40

1

Slöfock

First 345

9132

Svenne Berensson

Tulka SS

1.135

4.08.33

4.42.06

2

Alinde

SWE 9

Faurby 424

Niklas Strandberg

STSS

1.301

3.37.17

4.42.41

3

Monkey Business

GBR 6797

X332

Urban Edvardsson

BKSS

1.236

3.49.47

4.44.00

4

X3M

13942

X 332

Bertil Rohlén

BKSS

1.236

3.50.14

4.44.34

5

Josephine

SWE 4004

Luffe 4004

Gunnar Ödman

GYC

1.323

3.36.29

4.46.24

6

Victoria

77

Bavaria Match 35

Ulrik Ceder

GYC

1.286

3.45.50

4.50.25

7

Kaida

SWE 366

Dehler 34

Johan Wetterlund

GKSS

1.173

4.10.07

4.53.23

8

GER 5435

X-362 Sport

Birgitta Molin

Maleviks SS

1.266

3.53.07

4.55.07

9

Inflagranti

138

Dehler 33

Kenneth Edvarsson

KMS Nordön

1.226

4.00.57

4.55.24

10

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Po. 1

Po. 2

Total

tal

1

Cheetah

SWE 1

Cheetah 30

Mikael Vesala

SSVÄ

1.31

1

1

2

2

Aero

SWE 14293

Mumm 36

Roger Ahlqvist

SS Fram

1.348

2

5

7

3

Mimosa

177

Maxi 108

Göran Karlsson

SS Fram

1.143

3

4

7

4

Bea Brus

30

Najad 400

Lars Kristensson

SS Fram

1.20

6

3

9

5

Anne af Gbg

SWE 76

Sun Odyssey 54 DS

Thor Maugesten

GKSS

1.36

8

2

10

6

Sir Väs

SWE 6536

Mamba 6536

Mats Widing

SS Fram

1.27

4

6

10

7

Catleya

237

Dehler 39 JV

Dennis Olsson

SS Fram

1.316

5

7

12

8

Trindy

GER 6124

Dehler 34 VS

Jonas Kjellberg

JSS

1.288

7

9

16

9

Storm Stina

SWE 12

Arcona 410

Anders Eriksson

SS Fram

1.371

9

8

17

Långedrag -Skagen-Framnäs Shorthanded Sammanställning

Plac.

Namn

Nr

Båttyp

Rorsman

Klubb

SRS

Po. 1

Po. 2

Total

tal

1

Gula Ankan

SWE 89

OE32

Kristian Åderman

MSS

1.026

1

1

2

2

Slöfock

First 345

9132

Svenne Berensson

Tulka SS

1.135

2

2

4

3

Josephine

SWE 4004

Luffe 4004

Gunnar Ödman

GYC

1.323

3

6

9

4

Victoria

77

Bavaria Match 35

Ulrik Ceder

GYC

1.286

4

7

11

5

X3M

13942

X 332

Bertil Rohlén

BKSS

1.236

7

5

12

6

Alinde

SWE 9

Faurby 424

Niklas Strandberg

STSS

1.301

10

3

13

7

Monkey Business

GBR 6797

X332

Urban Edvardsson

BKSS

1.236

9

4

13

8

GER 5435

X-362 Sport

Birgitta Molin

Maleviks SS

1.266

5

9

14

9

Inflagranti

138

Dehler 33

Kenneth Edvarsson

KMS Nordön

1.226

6

10

16

10

Kaida

SWE 366

Dehler 34

Johan Wetterlund



  • Comments(9)//www.cheetah30.se/#post260